Sztabki czy monety?

Inwestując w srebro fizyczne najpopularniejsze są dwie jego formy: monety i sztabki. Srebrne monety bulionowe zawsze mają swoją wartość nominalną, honorowaną w kraju w którym są emitowane. Są to jednak zazwyczaj wartości odpowiadające kilku procentom wartości srebra w monecie, a więc sam fakt tego że srebrne monety bulionowe są prawnym środkiem płatniczym nie wpływa w żaden sposób na bezpieczeństwo inwestycji. Najpopularniejsze monety inwestycyjne mają wagę 31g, odpowiadające 1 uncji. Na rynku są dostępne również monety o wadze 2, 5, 10 uncji, jak również 1 kilograma. Srebrne sztabki srebra są natomiast dostępne w wadze 1 uncji, a także 100, 500 i 1000 gramów. Zarówno monety jak i sztabki wykonane są zazwyczaj z praktycznie czystego srebra, co oznacza zawartość metalu szlachetnego powyżej 99%. Co zatem wybrać: sztabki czy monety? Pierwszą kwestią, na które należy zwrócić uwagę jest bezpieczeństwo. Inwestycje w srebro zawsze wiąże się z ryzykiem zakupu podrobionego produktu, dlatego tak ważne jest kupowanie srebra wyłącznie u sprawdzonych dostawców. Dużo bardziej opłacalne i łatwiejsze jest natomiast podrabianie sztabek niż monet. Dokładne odwzorowanie 1 monety uncjowej jest bardzo trudne, tym bardziej że niektóre z nich posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Dodatkowo potencjalny zarobek na takim fałszerstwie jest dużo niższy na sztabkach, które najczęściej produkowane są w wersji 1-kilogramowej. Oczywiście zakup u sprawdzonych dostawców minimalizuje te ryzyko, a dodatkowo część mennic sprzedaje sztabki w hermetycznie zamkniętych opakowaniach, łącznie z certyfikatem autentyczności. 

Nie bez znaczenia w podjęciu decyzji powinny być oczywiście aspekty finansowe. O ile same koszty produkcji sztabek są niższe niż w przypadku monet, to w przypadku polskich inwestorów kluczowa pozostaje kwestia podatku VAT. Tu na chwilę musimy wrócić do srebrnych monet bulionowych, które jak pisaliśmy wcześniej, posiadają wartość nominalną. Jest to o tyle ważne, że są traktowane jak przedmioty kolekcjonerskie, a w efekcie większość dealerów stosuje schemat VAT-marża pozwalający na opodatkowanie wyłącznie zysku sprzedawcy, a nie całej wartości monety. Srebrne sztabki inwestycyjne nie mogą natomiast być zaklasyfikowane do przedmiotów kolekcjonerskich, dlatego opodatkowane są standardową stawką 23%. W oczywisty sposób wpływa to na cenę finalnych produktów powodując to, że kupując z legalnych źródeł ceny sztabek będą zazwyczaj wyższe niż srebrnych monet inwestycyjnych. 

Czy jest zatem sposób na kupno srebrnych sztabek inwestycyjnych w atrakcyjnych cenach? Okazuje się, że i tym razem znaleziono sposób na lekkie obejście istniejących przepisów. Na rynku pojawiły się bowiem monety w kształcie… sztabek. Posiadają wybitą wartość nominalną, ale są w kształcie sztabek. Kto bowiem powiedział, że srebrne monety bulionowe musza mieć okrągły kształt? Nawet NBP zdążył już przyzwyczaić kolekcjonerów do produkcji monet w kształtach kwadratowych, prostokątnych czy nawet trójkątnych. 

Dla doświadczonych inwestorów sztabki z nominałem pozostają bardzo ciekawą alternatywą. Stawiającym pierwsze kroki w inwestycjach w metale szlachetne rekomendujemy natomiast zakup srebrnych monet bulionowych. Inwestycje można zacząć od mniejszych wartości, a pewność oryginalnego zakupu jest w tym przypadku dużo większa.