Czy można kupić srebro bez vat?

Temat opodatkowania podatkiem VAT metali szlachetnych w Polsce wydaje się z pozoru bardzo prosty. Złoto inwestycyjne korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, natomiast pozostałe metale szlachetne jak srebro czy platyna są opodatkowane wg standardowej stawki 23%. Wynika, z tego że inwestycja w srebrne monety jest ekstremalnie niekorzystna, gdyż w momencie zakupu ponosimy dodatkowy koszt. Część opinii utożsamia to automatycznie ze stratą 23% już w momencie zakupu. 

Po pierwsze opinie takie są nieuzasadnione gdyż podatek VAT podwyższa wartość przedmiotu na stałe. Wyobraźmy sobie, że kupujemy telefon komórkowy, które standardowo opodatkowany jest podatkiem 23%. Jeśli będziemy chcieli go sprzedać jego wartość nie będzie niższa o 23%, a co najwyżej zmniejszona ze względu na zużycie sprzętu. Monety jednak się nie zużywają, więc ich wartość cały czas uwzględniać będzie podatek.

Po drugie, a co najważniejsze rzeczywistość nie jest aż tak zła dla osób zastanawiających się czy warto inwestować w srebro gdyż okazuje się, że srebrne monety inwestycyjne mogę być opodatkowane realną stawką VAT wynoszącą najwyżej kilka procent. Tak atrakcyjna stawka wynika z możliwość zastosowania opodatkowania vat wyłącznie marży sprzedawcy. Opodatkowaniu nie podlega wtedy cała wartość przedmiotu, a wyłącznie marża, którą uzyskał na niej dealer. Nie jest to jednak standardem dla wszystkich srebrnych monet, gdyż np. monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP opodatkowane są wg standardowej stawki.

Finalnie zatem podatek VAT nie ma dla zwrotu z inwestycji znaczenia. Wpływa jedynie na wartość tzw. premium, a więc różnicę pomiędzy ceną srebra na giełdach a ceną w sklepie.