Czy warto posiadać certyfikat do srebrnych monet bulionowych?

Inwestując w srebrne monety bulionowe chcielibyśmy mieć pewność że zakupione towary rzeczywiście zawierają deklarowaną ilość metalu. W związku z tym, że często nie mamy technicznych możliwości aby dokładnie sami to sprawdzić oczekujemy wystawienia przez dealera certyfikatu. Czy ma to sens i certyfikaty rzeczywiście gwarantuje oryginalność monet? Okazuje się, że nie zawsze.

Należy zacząć od tego, że mamy do czynienia z kilkoma rodzajami certyfikatów. Jedyną wartość mają certyfikaty na stałe połączone z przedmiotem. Tak więc te dołączane w formie pokwitowania do zakupu jako oddzielny kawałek papieru nie mają żadnej wartości. Mogą być bowiem użyte do dowolnego przedmiotu gdyż nic na stałe nie wiąże ich z przedmiotem. W momencie sprzedaży takiej monety, kupujący i tak powinien bardzo dokładnie sprawdzić i potwierdzić jej cechy fizyczne. Część sprzedawców oferuje tego typu certyfikaty za dodatkową opłatą co tym bardziej jej bezzasadne, gdyż w żaden sposób nie podnosi jej ceny ani nie uwiarygadnia przedmiotu.

Do drugiego rodzaju certyfikatów zaliczyłbym te emitowane przez mennice, z tym że w tym przypadku najczęściej mamy do czynienia również z certyfikatami dołączonymi osobno do monet. Na stałe z towarem mogą być natomiast związane certyfikaty do sztabek. Są one wtedy sprzedawane w formie tzw. certipacków, gdzie certyfikat wraz ze sztabką znajduje się w plastikowym opakowaniu. Taka forma chroni dodatkowo przedmiot, gdyż nie ma on bezpośredniego kontaktu ani z zanieczyszczeniami z powietrza ani z naszymi rękami.

W sklepie guldener.pl oferujemy nasz autorski rodzaj certyfikatów, spełniających zarówno kryterium bezpieczeństwa jak i jakości. Monety opakowane są w tzw. slaby czyli indywidualne plastikowe opakowania z dołączonym potwierdzeniem oryginalności przedmiotu. Każdy certyfikat ma swój indywidualny numer, a dodatkowo po bokach znajdują się dodatkowe zabezpieczenia, które zostają zerwane przy próbie otwarcia slabu. W takiej formie oferujemy np. srebrny Krugerrand z certyfikatem czy Amerykański orzeł z certyfikatem. Monety bulionowe z takim rodzajem certyfikatu potwierdzają ich wartość oraz gwarantują że moneta nie ulegnie zniszczeniu lub porysowaniu.