Kiedy sprzedawać srebro?

Srebro, obok złota, jest powszechnie polecanym sposobem na lokowanie kapitału, ponieważ stanowi zabezpieczenie majątku i zawsze będzie na nie popyt. Jednak z inwestowaniem w ten kruszec wiążą się liczne pytania, w tym jedno z tych najbardziej powszechnych – kiedy sprzedać srebro? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, jednak postaramy się odpowiedzieć na to pytanie jak najdokładniej.

Kiedy sprzedawać srebro, a kiedy nie?

Inwestowanie w złoto bądź srebro znacząco różni się od zakupu aukcji czy obligacji. Masz bowiem pewność, że kruszec należy w stu procentach do Ciebie i zachowa swoją wartość w długim okresie. Srebro jest również o tyle specyficzne, że – w przeciwieństwie do innych inwestycji – zyskuje na wartości w okresach kryzysu gospodarczego czy problemów systemu bankowego i monetarnego. Skutecznie chroni więc przed inflacją, stanowiąc doskonałe zabezpieczenie dla inwestorów.

Jednak, mimo tego, w końcu powinien przyjść moment sprzedaży srebra. O tym, kiedy nastąpi, powinny decydować przede wszystkim wiedza i obserwacje, a nie emocje. A to z pewnością bardzo trudne, zwłaszcza teraz, kiedy zauważamy znaczne wzrosty cen szlachetnych kruszców i trudno powstrzymać się przed ich spieniężeniem. Czy to dobry pomysł? Niekoniecznie.

Choć aktualne wysokie ceny kruszcu mogłyby jasno dawać do zrozumienia, że właśnie teraz przyszedł moment, kiedy sprzedawanie srebra będzie najkorzystniejsze dla inwestora, warto nieco wstrzymać się z tą decyzją. Nic bowiem nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie jego wartość miałaby maleć. Mało tego – większość ekspertów sądzi, że najbliższe miesiące wiązać się będą ze wzrostem cen srebra, a niektórzy z nich mówią nawet o 50 dolarach za uncję, co przy aktualnych 25 dolarach jest perspektywą zachęcającą do tego, aby jeszcze przez jakiś czas zatrzymać swoje srebrne monety. Albo, co również wydaje się być dobrym pomysłem, zakupić dodatkowe – np. na guldener.pl.

Kiedy sprzedać srebro? Kieruj się obserwacjami, a nie emocjami

Nie istnieje idealny moment na sprzedaż srebra. Nawet najwięksi eksperci nie są bowiem w stanie przewidzieć tego, ile będzie ono kosztowało za rok czy kilka lat. Niezbędne jest więc obserwowanie sytuacji rynkowej, nastrojów społecznych oraz stanu gospodarki – zarówno tej światowej, jak i krajowej. Pamiętaj, że wartość kruszcu rośnie w momentach kryzysowych, dlatego warto być na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie.

W kontekście tego, kiedy sprzedawać srebro, warto uwzględnić jeszcze jedną kwestię. W przypadku wyższych cen jest ono bowiem narażone na większe ryzyko korekty niż złoto. W praktyce może to oznaczać, że korzystne będzie przeniesienie kapitału ze srebra do złota i tym samym ograniczenie utraty wygenerowanych już zysków.

Jak więc widać, kwestia sprzedaży srebra jest dość zawiła i trudno jednoznacznie stwierdzić, czy już teraz jest najlepszy moment na pozbycie się go, czy wręcz przeciwnie – dokupienie dodatkowych monet. Jedno jest pewne – inwestycja w kruszce to obecnie najbezpieczniejsza przystań dla Twojego kapitału, dlatego też warto się na nią zdecydować.