Czy srebro się skończy?

Srebro, podobnie jak złoto, jest powszechnie wykorzystywane i pożądane przez wielu ludzi. Choć jego wartość nie jest tak duża jak najcenniejszego kruszcu, również zachęca do inwestowania i może okazać się dobrym sposobem na lokowanie kapitału – także w dobie kryzysu, gdy jego ceny rosną. W kontekście jego wydobycia i przetwarzania pojawia się wiele pytań – jedno z tych najczęściej zadawanych to: „czy srebro się skończy?”. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Srebro – z czego wynika jego popularność?

Zanim jednak odpowiemy, czy srebro się skończy, pochylmy się nad innym pytaniem. Dlaczego srebro cieszy się tak dużą popularnością od tysięcy lat? Odpowiedź nie jest w tym wypadku jednoznaczna. W pierwszej kolejności można powiedzieć o walorach estetycznych – srebro można przetwarzać na wiele różnorodnych sposobów i tworzyć z niego np. piękną biżuterię. Choć jest mniej wartościowa niż ta złota, posiada wielu miłośników i miłośniczek. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Srebro to przede wszystkim szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je między innymi w przemyśle, medycynie, do tworzenia naczyń, luster, paneli słonecznych, a nawet filmów fotograficznych. Jest więc cenione przez wielu producentów i z tego też względu jego popularność jest tak wielka od lat.

No i na koniec – srebro to sposób na zabezpieczenie swojego majątku. Występując również pod postacią srebrnych monet, jest trwałe, niezależnie od polityki państw i banku centralnego, jego cena rośnie w czasie kryzysu, a do tego znajduje licznych nabywców i jest powszechnie akceptowalne. Podobnie więc jak złoto, może być sposobem na doskonałą inwestycję – zwłaszcza gdy postawisz na srebrne pakiety inwestycyjne np. na guldener.pl. Czy jednak przyjdzie taki moment, w którym srebro się skończy?

Czy srebro się skończy? Być może kiedyś…

Mówi się, że wszystko kiedyś ma swój kres i zapewne tak również będzie w przypadku kruszców takich jak złoto czy srebro. Są one zużywalne i niektórzy specjaliści twierdzą, że w okolicach 2040 roku może dojść do wyczerpania dostępnych na naszej planecie zasobów złota. Czy tak się jednak stanie w stu procentach, tego nie da się przewidzieć.

A czy srebro się skończy? Na pewno nie w 2040 roku i zapewne również nie w 2140 roku. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że jest go bardzo dużo – przeważnie w skorupie ziemskiej. Występuje częściej niż złoto (według niektórych źródeł nawet 17-krotnie), a jego głównymi źródłami są rudy miedzi, miedzi z niklem, ołowiu i ołowiu z cynkiem, a nawet złota. Co ciekawe, jednym z największych światowych producentów srebra (i największym w Europie) jest Polska.

Rozważania na temat tego, czy srebro się skończy, są więc bardzo teoretyczne. Metal ten występuje w przyrodzie w postaci rodzimej i w rudach, a jego liczne metody produkcji sprawiają, że trudno jest przewidywać, by jego zasoby mogły się wyczerpać. Być może kiedyś to się stanie, ale istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dopiero w momencie, kiedy nasi (pra)prawnukowie będą już osobami dorosłymi…