Uwaga! Do 30 czerwca darmowa wysyłka Orlen Paczka

Historia srebra

Srebro jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej wartościowych kruszców, który znany jest od dawna. Dzisiaj w srebro inwestuje się na całym świecie, nawet w dobie kryzysów gospodarczych. Jest bowiem niezależne i powszechnie stosowane – nie tylko w jubilerstwie, ale również medycynie czy przemyśle. Skąd się wzięło i jaka jest historia srebra? Sprawdźmy!

Historia srebra, czyli cofnijmy się w czasie

Żeby poznać historię srebra, trzeba cofnąć się tysiące lat – co najmniej 4-5 tysięcy przed Chrystusem. To właśnie z tego okresu pochodzi jeden z pięknych przedmiotów, które znaleziono w chaldejskim grobowcu. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że srebro znane było dużo, dużo wcześniej i już wtedy dostrzeżono jego potencjał w zakresie tworzenia pięknych ozdób oraz biżuterii. Wykopaliska prowadzone na rozmaitych terenach pozwoliły odnaleźć starożytne bransolety, naszyjniki oraz inne wyjątkowe kosztowności wykonywane ze srebra, złota oraz drogocennych kamieni.

Srebro poważali również starożytni Egipcjanie, którzy uważali je za bardziej wartościowe od złota – wynika to z tego, że było ono mniej powszechne na północy Afryki. Wydobywali je starożytni Grecy, Kartagińczycy, Felicjanie czy Rzymianie. Ciekawostką jest fakt, że po odkryciu w okolicach starożytnych Aten srebra, tamtejsze rejony stały się niezwykle bogate – najlepiej świadczy to o tym, jak bardzo wartościowy był w tamtych czasach ten kruszec. Mówi się, że to również Grecy byli odpowiedzialni za stworzenie pierwszej monety ze stopu elektrum, będącego połączeniem złota i srebra.

Srebro wykorzystywane było więc nie tylko do tworzenia biżuterii – już w czasach starożytnych pełniło rolę środka płatniczego. Płaciło się nim nie tylko w Grecji, ale również Indiach czy Imperium Osmańskim. Z czasem zyskało znaczenie również w Europie.

Historia srebra w Europie

Historia srebra jest nieco inna, jeżeli chodzi o te bliższe nam tereny. Wzrost jego popularności na Starym Kontynencie wynikał z wypraw Krzysztofa Kolumba, który w 1492 roku dopłynął do Ameryki. Wiązało się to także ze znalezieniem nowych źródeł wydobycia tego cennego kruszcu – duże złoża odkryto między innymi w Meksyku, Peru czy Boliwii. W wyniku tego srebro zaczęło odgrywać coraz bardziej istotną rolę na całym świecie.

O dużym znaczeniu tego kruszcu może świadczyć fakt, że to właśnie w oparciu o srebro powstała w 1792 roku słynna waluta – amerykański dolar.

Patrzmy w przyszłość

Oczywiście o historii srebra można opowiadać jeszcze bardzo długo, bo miało ono duży wpływ na zmieniający się przez tysiąclecia świat. Warto jednak patrzeć przede wszystkim w przyszłość – ceny srebra wciąż utrzymują się na bardzo dobrym poziomie i dlatego metal ten jest dzisiaj doskonałym sposobem na inwestycję.

Jeżeli chcesz skutecznie zabezpieczyć swój majątek, sprawdź ofertę guldener.pl – znajdziesz tutaj zarówno pojedyncze srebrne monety bulionowe, jak i całe pakiety inwestycyjne. Kupując je, możesz zadbać o swoją przyszłość – bez względu na to, jaka będzie sytuacja na świecie.