Maple Leaf, Krugerrand i inni. Krótka historia najsłynniejszych monet bulionowych

Monety bulionowe to nie tylko gratka dla kolekcjonerów, ale również inwestorów. Ich duża popularność sprawia, że posiadają bardzo ciekawą historię i znajduje się wśród nich kilka prawdziwych „legend”, o których warto powiedzieć nieco więcej. Oto krótka historia i charakterystyka najsłynniejszych monet, które w które zdecydowanie warto zainwestować!

Krugerrand

Która moneta bulionowa jest tą najsłynniejszą? Oczywiście Krugerrand, który wybijany jest w południowoafrykańskiej mennicy od 1967 roku i traktowany jest z jednej strony jako niezwykle wartościowa moneta kolekcjonerska, a z drugiej jako lokata kapitału. Jej nazwa pochodzi od połączenia nazwiska prezydenta RPA – Paula Krugera (jego popiersie znajduje się na awersie monety) oraz waluty tego kraju – randa.

Krugerrand nie jest wybijany z czystego złota, ponieważ zawiera domieszkę miedzi, a jego całkowita masa wynosi 33,93 g. Charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na ścieranie, pozostając efektownym przez długie lata.

Maple Leaf

Kolejną niezwykle popularną monetą bulionową jest słynny Liść Klonowy, który pochodzi z Kanady i przedstawia z jednej strony wizerunek królowej Elżbiety, a z drugiej liść klonu. W przeciwieństwie do Krugerranda bita jest nie tylko ze złota – możesz zakupić również platynowe czy srebrne monety bulionowe, które stanowić będą doskonałe zabezpieczenie Twojego majątku.

Maple Leaf wybijany jest od 1979 roku i znany jest z ogromnej pieczołowitości wykonania – dzięki temu nie tylko pięknie się prezentuje, ale również jest bardzo trudny do podrobienia. I o ile Krugerrandy są uznawane za monety konserwatywne, które prezentują się bardzo podobnie niezależnie od roku wydania, o tyle monety Maple Leaf dostępne są w wielu wariacjach i edycjach specjalnych, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.

American Eagle

Wśród najpopularniejszych monet nie mogło zabraknąć również Amerykańskiego Orła. To oficjalna złota moneta bulionowa Stanów Zjednoczonych, która bita jest od 1986 roku i, podobnie jak Krugerrand, ma próbę 916, zawierając jedną uncję czystego złota – w jej wypadku jednak domieszką nie jest miedź, ale srebro.

American Eagle przedstawia na awersie kobietę z rozwianymi włosami, która reprezentuje wolność, zaś na rewersie orła unoszącego się nad gniazdem, który trzyma w dziobie gałązkę oliwną. Co ciekawe, moneta ta jest prawnym środkiem płatniczym przy spłacie długów prywatnych albo publicznych.

Australian Gold Nugget

Jest to moneta rodem z Australii, której wybijanie rozpoczęło się w 1986 roku. Początkowo przedstawiała samorodki złota, znalezione na terenie Australii, jednak po 1989 roku do obiegu wprowadzono monety z różnymi gatunkami kangura – dlatego też dzisiaj nazywa się je Australijskimi Kangurami.

Moneta bita jest z 24karatowego złota, a ze względu na niskie marże producenta dostępna jest w bardzo przystępnych cenach, stanowiąc znakomity sposób na zaopatrzenie się w złoto inwestycyjne. Jeżeli interesują Cię monety bulionowe, sprawdź pełną ofertę guldener.pl – znajdziesz tam wyjątkowe wyroby oraz akcesoria do ich przechowywania lub czyszczenia.