Uwaga! Do 30 czerwca darmowa wysyłka Orlen Paczka

Przechowywanie srebra – jak robić to skutecznie?

Przechowywanie srebra albo innych drogocennych przedmiotów to kwestia sporna, którą jednak trzeba rozstrzygnąć. Szczególnie jeżeli chodzi o srebro inwestycyjne – jest niezwykle cenne i stanowi zabezpieczenie majątku. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze – sejf, skrytka bankowa, a może… przydomowy ogródek? Sprawdź, jak przechowywać srebro, aby było maksymalnie bezpieczne!

Przechowywanie srebra w domu – czy to dobry pomysł?

Oczywiście najprostszym sposobem na przechowywanie srebra jest własny dom lub mieszkanie. Najbezpieczniej będzie zainwestować w wysokiej jakości sejf – nie taki marketowy, ale specjalistyczny, który zapewni maksymalne zabezpieczenie kosztowności. Niestety często sejf z najwyższej półki jakościowej to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, co okazuje się być nieopłacalną inwestycją dla właścicieli tego kruszcu. Alternatywą są trudno dostępne schowki, jednak zawsze w tym przypadku istnieje ryzyko znalezienia ich przez doświadczonego włamywacza. A jeżeli już decydujesz się na taki krok, zadbaj o odpowiednie systemu monitoringu i alarmu, które – podobnie jak sejf – mogą być niezwykle kosztowne.

Istnieje jeszcze jeden problem, który nie dotyczy np. złota – w przypadku niewłaściwego przechowywania srebra, może się ono zarysować albo pokryć patyną i stracić nie tylko na walorach wizualnych, ale również jakości. Dlatego też wybierając skrytkę w domu, zadbaj o to, aby była ona sucha. Wilgotna, ciemna piwnica albo dół wykopany w ogrodzie nie wchodzą więc w grę. Dodatkowo postaraj się o odpowiednie opakowanie – najlepiej takie, które uniemożliwi wykrycie kruszcu za pomocą detektora metali. W ofercie guldener.pl znajdziesz specjalne akcesoria do czyszczenia oraz przechowywania srebra.

Nie zapomnij również o tym, aby w odpowiednim miejscu ukryć dowód zakupu srebra inwestycyjnego. Kiedy kosztowności padną łupem złodzieja, dokument ten będzie stanowił podstawę do uzyskania odszkodowania.

Jak przechowywać srebro poza domem?

W takim razie jak przechowywać srebro, jeżeli Twój własny dom nie będzie dla niego najbezpieczniejszym miejscem? Alternatywę stanowi skrytka bankowa, która nie tylko jest odpowiednio zabezpieczona, ale również pozwoli na przechowywanie srebra w doskonałych warunkach.

Alternatywą są usługi prywatnych firm, które specjalizują się w przechowywaniu srebra czy złota. Musisz jednak pamiętać, by wybrać sprawdzonego usługodawcę, który cieszy się pozytywnymi opiniami klientów – tylko wtedy zyskasz pewność, że będzie ono w pełni bezpieczne.

Problemem takich zewnętrznych skrytek czy prywatnych firm jest oczywiście cena, jaką trzeba zapłacić. Niezależnie od tego, czy przechowujesz srebrne monety, czy biżuterię musisz liczyć się z kosztem co najmniej kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Weź pod uwagę również dostęp do srebra. W domu masz je na wyciągnięcie ręki, a w tym przypadku musisz pokonać pewną odległość, by odebrać swoje kosztowności. Co więcej, zwykle tego rodzaju miejsca znajdziesz w dużych miastach, co również stanowi pewną trudność.

Co wybrać?

Decyzja należy do Ciebie – możliwości masz kilka, dlatego weź pod uwagę ilość i wartość posiadanego kruszcu, a także własne potrzeby. I pamiętaj – grunt to bezpieczeństwo!