Co wpływa na cenę srebra?

Jak wie zdecydowana większość doświadczonych inwestorów, srebro to – obok złota – jeden z najlepszych sposobów lokowania kapitału. Jego cena potrafi gwałtownie wzrosnąć w czasach kryzysu lub niepokoju gospodarczego, co możemy obserwować w chwili obecnej. Co wpływa na cenę srebra? Kilka czynników, o których powinieneś wiedzieć, zanim zainwestujesz w ten kruszec!

Cena srebra – uzależniona od kilku czynników

Prawdopodobnie największy wpływ na cenę srebra ma System Rezerwy Federalnej, który jest odpowiedzialny za realizowanie zadań banku centralnego. Rezerwa może wpływać na politykę pieniężną i kursy dolara – zazwyczaj im słabsza jest ta waluta, tym ceny srebra rosną i jest to sytuacja korzystana dla inwestorów. Oczywiście mechanizm ten działa również na odwrót – jeżeli pozycja dolara umacnia się, ceny srebra i złota spadają.

Podobnie sytuacja wygląda ze stopami procentowymi – im są one niższe, tym srebro zyskuje na wartości (i na odwrót). Potwierdzeniem tego jest sytuacja wywołana przez pandemię koronawirusa – w jej wyniku stopy procentowe osiągnęły rekordowo niski poziom, a ceny kruszców poszybowały gwałtownie w górę.

Co wpływa na cenę srebra poza polityką pieniężną i stopami procentowymi? Oto pozostałe, niezwykle istotne czynniki!

Inflacja

Kolejnym aspektem wpływającym na ceny srebra jest inflacja – im jest ona mniejsza, tym chętniej inwestorzy powinni spoglądać w kierunku drogocennych kruszców. Zasada działania jest tu całkiem prosta – wzrost cen produktów i usług sprawia, że rosną również ceny srebra (i na odwrót).

Kryzys gospodarczy lub niepewna sytuacja na świecie

Rzeczywistość pandemiczna najlepiej pokazała nam wszystkim, jak kryzys gospodarczy może wpłynąć na ceny kruszców. Zarówno srebro, jak i złoto w wyniku recesji i stanu niepewności co do najbliższej przyszłości poszybowały na bardzo wysoki pułap, co oznacza jedno – im większy kryzys zagląda nam w oczy, tym ceny kruszców będą wyższe. Wpływ na takie wzrosty mogą mieć również ataki terrorystyczne, a nawet wybory prezydenckie.

Warto więc obserwować sytuację na świecie i przewidywać, czy pojawiający się niepokój społeczny nie da Ci szansy na skuteczną inwestycję.

Sytuacja ekonomiczna

Jeżeli chcesz efektywnie inwestować w srebro, powinieneś także skupić się na danych ekonomicznych, a mówiąc konkretnie – różnego rodzaju raportach dotyczących stopy bezrobocia czy średnie zarobki. Wszelkie zmiany w tej kwestii i osłabienie gospodarki mogą także powodować wzrosty cen srebra.

Bez względu na sytuację, kupuj srebro u sprawdzonego źródła

Inwestycja w srebro może być znakomitym sposobem na zabezpieczenie swojego majątku, ale będzie bezpieczna tylko w przypadku zakupu kruszcu w sprawdzonych, cenionych miejscach. Na guldener.pl zainwestujesz zarówno w srebrne monety, jak również praktyczne akcesoria, np. do przechowywania czy czyszczenia srebra. Obserwuj więc dynamicznie zmieniającą się sytuację i kupuj srebro w najlepszych miejscach – dzięki temu zapewnisz sobie bezpieczną przyszłość