Kto produkuje najwięcej srebra i do czego jest ono używane?

Srebro jest bardzo znanym i cenionym sposobem na lokowanie kapitału, jednak nie wszyscy zdają sobie do końca sprawę z tego, kto je produkuje i w jaki sposób jest ono wykorzystywane na całym świecie. A, jak pokazuje obecna sytuacja, swój ogromny udział w tej dziedzinie mają także Polacy – sprawdźmy zatem, kto produkuje najwięcej srebra i do czego używany jest ten cenny kruszec.

Kto produkuje najwięcej srebra?

Srebro występuje na świecie w dwóch wersjach – w postaci rodzimej, wraz z siarką, arsenem czy antymonem, a także w rudach – jego najczęstszym źródłem są rudy miedzi, złota i ołowiu. Może być także otrzymywane w wyniku elektrolitycznego oczyszczania miedzi i – według statystyk – występuje nawet 17 razy częściej niż złoto.

Kto produkuje najwięcej srebra? Do liderów w tej dziedzinie zaliczamy takie kraje, jak Kanada, Stany Zjednoczone, Meksyk, Peru, Chile i… Polska. Choć jest to metal niezwykle popularny wśród rodzimych inwestorów, mało kto wie, że to właśnie w naszym kraju funkcjonuje największa firma będąca liderem globalnego rynku. Mowa tutaj o KGHM – przedsiębiorstwie znanym głównie z wydobycia miedzi, które „przy okazji” pozyskuje z jej rud również srebro.

Jak wygląda wydobycie w liczbach? W 2020 roku produkcja srebra przez KGHM wyniosła aż 1 352,3 tony, z czego najwięcej wydobyto właśnie w Polsce. Nie jest to przypadek – firma ta posiada największą kopalnię właśnie w naszym kraju (Rudna-Polkowice-Sierszowice-Lubin), a rokrocznie pozyskuje się z niej około 40 mln uncji tego cennego kruszcu.

Do czego służy srebro?

Popularność srebra wynika z wielu czynników – powszechnie znane jest z tego, że służy do tworzenia biżuterii. Prezentuje się pięknie i z jego pomocą można wykonać przepiękne ozdoby, idealne również na prezent. Oprócz tego dużą popularnością cieszą się srebrne monety bulionowe, które stanowią doskonały sposób na inwestycję, a także mają dużą wartość kolekcjonerską. To jednak nie wszystko.

Jak się okazuje, ten cenny metal jest powszechnie wykorzystywane również w przemyśle. Do czego służy srebro? Między innymi do produkcji:

  • elektroniki, ponieważ jego właściwości idealnie nadają się do wytwarzania przewodników, bezpieczników czy przełączników;
  • łączeń między materiałami, np. w urządzeniach klimatyzacyjnych, lotnictwie czy motoryzacji;
  • urządzeń i akcesoriów z dziedziny kinematografii, fotografii, a nawet medycyny;
  • luster i powłok na szyby;
  • paneli słonecznych, które są w ostatnich latach niezwykle popularnym sposobem na pozyskiwanie energii.

Wszystko to sprawia, że produkcja srebra jest wciąż tak popularna i sytuacja ta nie zmieni się przez najbliższe dziesięciolecia.

Kupuj srebro u sprawdzonych źródeł

Jeżeli chcesz zainwestować w srebro, zachęcamy do skorzystania z oferty guldener.pl. Znajdziesz tu najlepsze pakiety inwestycyjne i zawsze będziesz mieć pewność kupowania oryginalnego kruszcu – w formie, jaka odpowiadać Ci będzie najbardziej. Dzięki temu skutecznie zabezpieczysz swój majątek!