Jaka jest najlepsza próba srebra?

Inwestycja w srebro jest niezwykle opłacalna – zarówno jeżeli chodzi o monety, jak też biżuterię. Jednak przed decyzją o zakupie tego cennego kruszcu, warto dowiedzieć się, jakie istnieją próby srebra i czym się różnią. W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, czym różnią się poszczególne wyroby i jaka jest najlepsza próba srebra. Zapraszamy.

Próba srebra… czyli właściwie co?

Próba srebra to po prostu zawartość srebra w stopie. Aby produkty wykonywane z tego kruszcu mogły posiadać odpowiednią strukturę, do ich tworzenia wykorzystuje się mieszanki srebra z innymi metalami lub kruszcami. Określa się ją specjalnym oznaczeniem, które można zweryfikować w tabeli polskich cech i znaków probierczych. Jakie mamy próby srebra i która z nich jest najlepsza?

Najlepsza próba srebra, czyli w co warto inwestować

Najlepsza próba srebra to ta oznaczona numerem 999. Co oznacza ta wartość? Wyroby tego typu zawierają w sobie najwięcej czystego srebra, bo aż 99,9%. Najczęściej należą do nich srebrne monety, które stanowią doskonały sposób na inwestycję i zabezpieczanie swojego kapitału.

Czy to oznacza, że nie warto inwestować w srebro o niższej próbie? Nie do końca. Okazuje się bowiem, że mamy do czynienia jeszcze z innymi wartościowymi próbami, które – choć zawierają mniejszą ilość czystego srebra – wciąż odznaczają się bardzo wysoką jakością i są niezwykle cenne. Mowa tutaj o:

  • próbie srebra 925 – jest ona najbardziej powszechna i najczęściej dotyczy biżuterii, w której znajduje się 92,5% czystego srebra oraz 7,5% domieszek;
  • próbie srebra 875 – to najczęściej wysokiej jakości srebrne wisiorki czy medaliki, które zawierają 87,5% czystego srebra oraz 12,5% domieszek;
  • próbie srebra 830 – choć biżuteria tego typu zawiera mniej czystego srebra niż pozostałe (83%), wciąż uważana jest za wartościową, a do tego dostępna jest w bardziej przystępnych cenach;
  • próbie srebra 800 – wykonuje się z niej zapięcia łańcuszków i sztućce, a tworzone z niej produkty zawierają 80% czystego srebra.

Są to najbardziej powszechne i najlepsze próby srebra, w które warto inwestować – zarówno w formie monet, jak też biżuterii.

Im wyższa będzie próba, tym produkt okaże się bardziej wytrzymały, a jego użytkownik nie będzie musiał dbać o niego aż tak bardzo, jak o wyroby z niższej półki.

Mimo to zalecamy stosowanie odpowiednich akcesoriów do przechowywania srebrnych wyrobów i regularnego czyszczenia ich we właściwy sposób – dzięki temu zyskasz pewność, że monety czy biżuteria będą trwałe i wartościowe na przestrzeni wielu lat.

Jak rozpoznać prawdziwe srebro?

Kupując wyroby ze srebra, warto zwrócić uwagę na ich oznaczenie – powinny posiadać liczbę określającą próbę kruszcu, a także symbol głowy kobiety, która dedykowana jest wyrobom srebrnym. Jeżeli chcesz dokonać właściwego wyboru i mieć pewność, że kupujesz prawdziwe srebro, zapraszamy do zapoznania się z ofertą guldener.pl – zakupisz tutaj wyłącznie certyfikowane wyroby i znajdziesz najlepsze próby srebra w bardzo przystępnych cenach.